2016. június 3., péntek

Személyiségteszt/16 Personalities


Az egyik pénteki pszichológia órán egy érdekes személyiségtípus tesztet kaptunk kitöltésre.
Nekem nagyon tetszenek az ilyen felépítésű részletes tesztek, mert a kérdések mennyisége és sokszínűsége szerintem pontosabb, reálisabb képet tud adni egy olyan bonyolult dologról mint az emberi jellem.

Íme az oldal, ahol az említett teszt mindenki számára ingyenesen elérhető:

https://www.16personalities.com/hu/ingyenes-személyiségteszt

Pár felmerülő kérdést érdemes már a kitöltés megkezdése előtt tisztázni.
Pl.: hogyan alakult ki ez a rendszer? Mit is jelent a 4 betű? Mennyire vehető komolyan az eredmény?
Ezekre próbálok válaszokat adni egy rövid ismertetővel.

AZ ELMÉLET:

Sok pszichológus foglalkozik a kérdéssel, hogy pontosan hogyan alakul ki az ember személyisége.
Melyek azok a legfőbb vonások, amelyek szerveződése a személyiséget alkotja.
Hippokratesz és Galenosz nevéhez fűződik az első olyan kidolgozott típustan, amely fogalmait ma is használjuk. 
Az embereket négy vérmérsékleti csoportba (szangvinikus, kolerikus, melankolikus, flegmatikus) sorolták.

Vagy akár Theophrasztosz - Jellemrajzok című i.e. IV. században írt könyve is jó példának tekinthető.


Viszont az általam is kitöltött teszt két másik filozófiából táplálkozik.
Az egyik Carl Gustav Jung nevéhez fűződik, akinek elmélete mai napig nagy hatással van a személyiségtípusok meghatározásában. Munkásságának egyik legmeghatározóbb része az introvertált/extrovertált típusok kidolgozása.
(Sajnos ezek a típusok ma már kicsit más jelentéssel bírnak, mint ahogy azt Jung eredetileg kigondolta. De erről bővebben majd egy másik bejegyzésben..)
Visszatérve témánkhoz, természetesen e két típuson kívül más felfedezés is köthető Jung nevéhez.
Fontos megemlíteni az észlelő és a megítélő funkciókat, amik szintén nagyban hozzájárultak az emberi jellem pontosabb feltérképezéséhez.


A Myers–Briggs-elmélet 

Az 1920-as években Katharine Cook Briggs figyelmét is felkeltette Jung elmélete. Ennek kapcsán személyiségvizsgáló tanulmányt írt, melynek címe: Myers-Briggs Type Indicator® (röviden MBTI). Briggs és lánya, Isabel Briggs Myers kidolgozott egy jól használható módszert arra, hogy sorrendet állítsanak fel az egyes ember jungiánus preferenciái között - így születtek meg a négybetűs rövidítések. A négy lehetséges személyiségjegy-pár a következő (a betűk a kifejezések angol megfelelői):


  • Introvertált (I) vagy Extravertált (E)
  • Intuítív (N) vagy Érzékelő (S)
  • Gondolkodó (T) vagy Érző (F)
  • Megítélő (J) vagy Észlelő (P).
Eszerint a modell szerint az első betű a domináns és az utána következő funkciók viszonyát határozza meg, az utolsó pedig, hogy melyik funkció domináns valójában.
Ez a négybetűs modell megjelenik több, egymástól eltérő elmélet eszközeként, de fontos megemlíteni, hogy nem létezik egyetlen, kizárólagos definíció ezek mögött a típuselméletek mögött.

Most viszont jöjjön a másik módszer, amely
személyiségjegy-alapú és nem típus-alapú. Ennek lényege, hogy a sok típusból álló kategóriák helyett meghatároznak egy bizonyos számú személyiségjegyet, majd egy jól meghatározott skálán tesztelik az emberek preferenciáit. Pontozás történik, de nem kategorizálás. 
 Minden típus-alapú elméletnek egyébként hátránya, hogy nehezen tud olyan embereket kategorizálni, akiknek teszteredménye pont a skála választóvonalára esik, függetlenül attól, hogy hány választóvonal is van.
Egy ilyen megközelítés sokkal inkább lehetővé teszi, hogy megbízhatóan vizsgáljuk a személyiségjegyek és más jellemzők közötti összefüggéseket.

 Nos, ezek lennének az alapok, ahonnan az egész kiindul. Akit esetleg ennél részletesebben is érdekel a téma, minden információt megtalál a felül linkelt oldalon. 

És végül a saját eredményem: 

Én ezt az eredményt elég reálisnak érzem, mindenképp hasznosnak tartom a kitöltését. Bátran ajánlom mindazoknak, akik valamilyen képet szeretnének kapni saját személyiségükről. Azt nem mondom, hogy minden megállapítással egyetértek, de valóban sok egyezést látok a kiértékelés és a jellemem között.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése